Tavanski prostor u kući je najčešće prostor za odlaganje stvari koje više ne koristimo ili sezonske opreme.
No ukoliko je to potrebno tavanski prostor se može divno urediti kao potkrovlje za stanovanje. Bilo da je riječ o proširenju na spavaći dio ili zasebni stan, adaptacija potkrovlja je zahtjevan pothvat koji će vas svojim rezultatom oduševiti.
Priprema za adaptacija potkrovlja
Ako ste se odlučili da je adaptacija potkrovlja rješenje vašeg stambenog pitanja, prvo trebate provjeriti da li je pogodan za stanovanje pregledom podne konstrukcije, visine stropa i stanja krova.
Visina stropa u najvišoj točki ne bi smjela biti ispod 250 cm, a podzid ispod 120 cm visine se smatra nekorisnim prostorom u smislu neometanog kretanja, te se koristi za postavljanje namještaja ili izrade ugradbenih ormara po mjeri za odlaganje stvari.
Planiranje prostora
Potkrovlja su doslovno “prazna slikarska platna” i s njima možete što želite.
Najčešće nemaju pregradnih zidova pa ih možete postaviti gdje želite imajući na umu najbolju iskoristivost prostora u skladu s položajem stubišta i mjesta na koje dovodite instalacije u potkrovlje.
U ovom trenutku je dobra ideja potražiti idejno rješenje kod arhitekta, neka Vam pomogne u planiranju. Arhitekti imaju iskustvo i ideje koje će osigurati da adaptacija potkrovlja rezultira udobnim domom.
Krovna konstrukcija
Vrlo važna stavka kod adaptacija potkrovlja je ispitati stanje krova da bi izbjegli moguće prokišnjavanje, te pregrijavanje prostora ljeti i gubitak topline zimi.
Konzultirajte se s građevinarom koji će obavljati radove, neka pregleda krov. Bilo da je sve u redu ili je potrebno krov promijeniti, ne štedite na kvalitetnoj toplinskoj izolaciji. Ona će Vam osigurati ugodno stanovanje bez gubitka energije i prevelikih režijskih troškova.
Krovni prozori ili krovne kućice?
Razlika je velika, obje varijante imaju svoje prednosti i mane, no u oba slučaja bitna je stručna gradnja i postavljanje da bi se izbjeglo prodiranje oborinske vode u prostor.
Kroz krovne prozore u prostor ulazi 2-3 puta više svjetla, a time ljeti i više topline pa je potrebno ugraditi sjenilo. No bez obzira na to, krovni prozori su jeftinija opcija.
Druga opcija je gradnja krovnih kućica za ugradnju standardnih prozora. Ova opcija je skuplja, no omogućava ugradnju klasičnih prozora i pruža ravan pogled, te je bolja opcija za one koji vole pogledati u daljinu i prema dolje.
Osobno mislim da je kombinacija obje varijante pun pogodak, a svaku opciju prilagodite prostoriji i njenim potrebama.
Pregradni zidovi i instalacije
Adaptacija potkrovlja omogućava podizanje pregradnih zidova gdje ih želite, a najbolje je koristiti suhu gradnju tj. “knauf” zidove od metalne konstrukcije i gipskartonskih ploča. Takvi zidovi su lagani i neće opteretiti stambeni prostor ispod te poremetiti statiku kuće.
Također imate mogućnost ostaviti otvoren prostor koji objedinjuje kuhinju, blagovaonicu i dnevni boravak bez suvišnih pregrada.
Podizanje pregradnih zidova iskoristite da u njih smjestite sve instalacije struje, vode i grijanja, a ukoliko grede i stupovi od krovne konstrukcije “pregrađuju” prostor, uklopite ih u pregradne zidove, police ili namještaj.
Uređenje potkrovlja
Adaptacija potkrovlja završava zabavnim dijelom, a to je dizajn interijera potkrovlja koji može biti vrlo kreativan zadatak u kojem se možete igrati.
Iako je bolja iskoristivost prostora ako radite namještaj po mjeri, i gotovi komadi će pronaći svoje mjesto.
U spavaćoj sobi krevet smjestite pod kosi krov, no pazite da kod ustajanja ne udarite glavom u strop. Ako je strop ipak prenizak odmaknite krevet od zida i tamo smjestite usku komodu ili policu po mjeri koja će služiti kao “noćni ormarić” za svjetiljku i odlaganje sitnica. Punu visinu zida ostavite za ormare.
Na isti način u dnevnom boravku postavite sjedeću garnituru, a punu visinu ostavite za prostor blagovaonice, dok u kuhinji pod kosi strop smjestite radnu površinu i police iznad nje.
Savjet
Ako imate visoke nadozide, strm krov i u središnjoj točki visinu višu od 400 cm, moguće je napraviti galeriju koja može poslužiti kao radna soba, biblioteka ili igraonica za djecu.
—–
Tekst pripremio breskic.hr.