Već nam iz predpristupnih fondova Europska Unija nudi bespovratna sredstva za ulaganje u vlastite buduće izvore zarade. Naizgled su to ponude koje nikako ne bi trebalo odbiti ili zaobići, no zavirimo li dublje u papire i računicu, nekima se velikodušna ponuda Europske Unije ipak neće isplatiti.
Turizam posljednjih godina sve više cvjeta, sve traženije su ruralne kuće za odmor, a vi ste baš slučajno jednu takvu naslijedili, no potrebna joj je adaptacija. S druge strane Vlada nam nameće porez na nekretnine pa se pod svaku cijenu isplati upustiti u tu avanturu. Ideje su najmanji problem, a financije najveći. Čak i za običnog građanina s prosječnom hrvatskom plaćom i redovitim primanjima ovo je veliki zalogaj. No, putem IPARD-a, točnije mjere 302, Europa nam nudi vrlo povoljne uvjete, a sve s ciljem ulaganja u razvoj turizma i jačanja Hrvatske kao turističke destinacije na karti Europe.
U lipnju će biti otvoren posljednji IPARD-ov natječaj za mjeru 302 koji omogućuje ulaganja, između ostalog, i u sektoru ruralnog turizma gdje se nudi ulaganje u izgradnju, rekonstrukciju i opremanje turističkih objekata poput sve popularnijih kuća za odmor. IPARD nudi uvjete kojima malo tko može odoljeti: 50% bespovratnih sredstava, kamatu od 2% i poček dvije godine. S druge strane, najniža kamata koju možete postići u bankama ako dižete kredit je oko 5%, poček je moguć samo u iznimno povoljnim uvjetima koje predočite banki, a na bespovratna sredstva možete zaboraviti. U ovakvoj utrci vrlo je izvjesno tko je pobjednik. No, kako svaka medalja ima dvije strane, tako i u ovom slučaju valja istaknuti i zamke neodoljivih ponuda.
IPARD – VELIKI POČETNI TROŠKOVI!
Podnositelji prijava IPARD-a, bili oni fizičke ili pravne osobe, moraju biti u sustavu PDV-a što za sobom povlači plaćanje doprinosa i poreza.
Za prijavu je potrebna i opsežna dokumentacija – od prikupljanja građevinske i vlasničke dokumentacije do izrade studije utjecaja na okoliš, prikupljanja ponuda izvođača radova i izrade investicijske studije te ispunjavanja dokumentacije za natječaj.
Pametno je angažirati agenciju kako bi dokumentacija bila besprijekorno ispunjena, a vjerojatnost dobivanja sredstava na natječaju što veća. Već za ovaj prvi korak valja izdvojiti pozamašne svote novca.
Za agenciju 30 do 40 tisuća kuna, za studiju utjecaja na okoliš od 10 do 15 tisuća kuna, a za investicijsku studiju koju mora izraditi ovlašteni arhitekt oko 10 tisuća kuna. Ovi troškovi nisu financirani iz IPARD-a jer se time tek stječu uvjeti za kandidaturu.
Natječaj traje tri mjeseca, a tek za 6 mjeseci po njegovom zatvaranju saznajete jesu li vam sredstva odobrena. Investicija treba biti dovršena u godinu dana, a radove smiju izvesti isključivo izvođači navedeni u prijavi. Čak i kod opremanja prostora, ugrađeni mogu biti isključivo oni elementi navedeni u prijavi.
Važan podatak je i taj da se na zatraženi iznos plaća PDV i to vlastitim sredstvima.
BANKE I PRIJATELJI POMOĆ ZA MANJE PROJEKTE!
Banke s druge strane nude vrlo nepovoljne kamate od oko 9% za gotovinske te od oko 6% za namjenske kredite, a rata dolazi na naplatu već idući mjesec.
No pozitivno je to što se s radovima može početi odmah, što ćete, ako ste vješti i spretni, nešto odraditi sami ili uz pomoć prijatelja ( usporedbe radi, IPARD dozvoljava izvođenje radova samo ovlaštenim izvođačima ) i tu uštedjeti, tempo rada određivat ćete sami, a i na posljetku ne morate biti u sustavu PDV-a, čak ni kao iznajmljivač te ćete i u budućnosti tu uštedjeti svoj novac.
Kad se sve stavi na vagu, nekima će više odgovarati IPARD, drugima bankovni kredit ili vlastita sredstva. Za što god se odlučili, strpljenja, živaca i vremena nikad dosta!
Tekst pripremio breškić.hr