CEMENTNA GLAZURA. Svatko to je barem jednom gradio ili adaptirao prostor susreo se s ovim problemom. Vrijeme potrebno da se cementna glazura debljine 4 cm osuši ovisi na žalost o mnogo pitanja. Nabrojati ću neke :
U koje doba godine je glazura postavljena?
Je li je zgrada ili stan provjetravana u procesu sušenja?
Koliko je vode stavljeno u smjesu?
Koliko dugo treba sušiti glazuru?
Je li je instrument za mjerenje vlage točan?
Je li je zgrada dugo bila izložena oborinama? ( u slučaju da se radi o novim zgradama)
Ovo su samo neka pitanja na koje na žalost često nema kvalitetnog odgovora. Tada se razvijaju razne teorije od pojedinih majstora pa sve do investitora npr. Koji je faktor izostao? ili Zašto se digao parket? itd. .
Često puta sam i sam dolazio do pogrešnih zaključaka, no rezultat je u većini slučajeva bio poguban “dizanje” novo postavljenog parketa.
Kada se parket “digne” tada nastaju pravi problemi… “tko je odgovoran?”… “tko će platiti štetu?”
KAKO RIJEŠITI PROBLEM SUŠENJA?
Postoje po mom mišljenju dva načina, upotrijebiti kvalitetniji cement ili napraviti drvenu konstrukciju umjesto klasične glazure. Radio sam oba načina, pa ću probati ukratko objasniti.
Danas na tržištu postoje cementi specijalizirani za glazure koji skraćuju vrijeme sušenja. Takav cement je na prvi pogled skup, no kada pogledate tehnički list i vidite potrošnju praha u odnosu na klasični cement, vidjet ćete da je glazura izrađena od specijalnog cementa neznatno skuplja od glazure napravljene s običnim cementom. Ja obično upotrijebljavam cement od tvrtke MAPEI no moguće je pronaći i od drugih proizvođača
Drugi način je postavljanje drvene konstrukcije od letvi 3x5cm ili 5×8 cm ovisno o tome kakvu visinu želite postići, na tu konstrukciju postavljate OSB ploče utor-pero, kao ispunu upotrijebite kamenu vunu ili stiropor. Ovaj način izrade poda je nešto skuplji i kompliciraniji u odnosu na klasičnu glazuru, no ima ogromnu prednost budući da nema vrijeme sušenja, znači postavljanje parketa je moguće odmah bez straha da će se parket dignuti.
Na sreću više ne upotrijebljavam klasični cement nego ove zamjenske načine, i vjerujte mi riješio sam se puno muke i objašnjavanja investitorima zašto se parket “digne”.
Pročitajte i druge naše članke ovdje
Tekst pripremio breškić.hr