Kuhinja je prostor u kojem se živi, a ne samo radi. Na kuhinju se ponovno počelo sve više gledati kao na prostor za boravak, a ne samo za kuhanje.
Osnovni zadatak je kvalitetno organizirati prostor da broj nepotrebnih okreta bude što manji. To znači da uporabni prostor bude takav da se upotreba jednog predmeta ne prepliće sa drugim.
Planiranje i funkcija kuhinje
Planiranje kreće od fiksnih instalacija koje se ne mogu pomicati (voda, plin, struja).
Veličina i opremljenost kuhinje ovise i o tome koliko osoba živi u tom stambenom prostoru, da li se kuhinja često koristi i da li je ona u svakodnevnoj funkciji.
Kombiniranje prostora
U kuhinji treba predvidjeti prostor za spremanje i čuvanje namirnica, prostor za pranje i pripremu namirnica za kuhanje te prostor za kuhanje i serviranje gotove hrane. Idealno je kada su te funkcije pravilno raspoređene da se izbjegne nepotrebno i suvišno hodanje tijekom obavljanja poslova u kuhinji.
Treba maksimalno iskoristiti sav prostor, koristiti ugradbene elemente i izvlačne košare, pomoćne stolove i ostalo. Kada se javlja nedostatak prostora za stvari koje se rjeđe koriste, idelano je ugraditi viseće elemente do stropa za njihovo odlaganje.
Manje kuhinje, tzv mini-kuhinje se mogu zgodno iskombinirati u ugradbenim ormarima čije se fronte po potrebi otvaraju i zatvaraju.
Podovi, zidovi i rasvjeta
Podovi i zidovi moraju biti od materijala koji se lako održavaju i čiste.
Materijali od kojih se rade kuhinje moraju se uklapati u cijeli interijer, pogotovo kada je kuhinja dio dnevnog boravka što je prilično često u stanovima. Tu također vrijedi pravilo da je bolje koristiti svijetle nijanse pogotovo u manjim kuhinjama da se dodatno ne zatvori prostor.
Rasvjeta mora obuhvatiti radnu plohu (ugradbena rasvjeta u visećim elementima i napi), potrebno je i centralno svjetlo, pogotovo ako je stol za jelo u istom prostoru.
Tekst pripremio intramuros.hr