Kako svjetlosni izvori proizvode svjetlost !
Ako se ipak odlučite samostalno dizajnirati kvalitetan i učinkovit svjetlosni ugođaj u svom domu, prvi korak na tom putu trebao bi biti vlastita edukacija u tom smislu. Stoga ćemo se potruditi predstaviti vam sve aspekte ove problematike, kako biste u prostoru u kojem živite i opuštate se, pravilnim izborom i pozicioniranjem izvora svjetlosti, dobili ugodnu i relaksirajuću atmosferu, pri tom čuvajući svoj vid i štedeći električnu energiju.
Prije svega trebamo razjasniti kako, u stvari, nastaje svjetlost?
Izvore svjetlosti koje koristimo u našem domu možemo klasificirati na nekoliko načina. Međutim, temeljna podjela svjetlosnih izvora vrši se prema načinu na koji oni generiraju svjetlost. Tako postoje dva osnovna načina na koja nastaje svjetlost:
- termičko zračenje
- izboj svjetla u plinu
PRINCIP TERMIČKOG ZRAČENJA!
Načelno rečeno, svako čvrsto, tekuće ili plinovito tijelo, na temperaturi iznad 0 K (Kelvina), uslijed termičkog gibanja atoma, emitira energiju, odnosno elektromagnetsko zračenje određene valne duljine. Takvo zračenje možemo okarakterizirati kao termičko zračenje.
Spektar termičkog zračenja ovisi o temperaturi i sposobnosti emisije materijala, a sposobnost emisije materijala, opet ovisi o valnoj duljini i temperaturi. Ako mu je temperatura niža, tijelo će emitirati toplinsku energiju u infracrvenom dijelu elektromagnetskog spektra. Međutim, ukoliko mu temperatura raste, infracrveno zračenje će se smanjivati, a tijelo će početi emitirati sve više elektromagnetskog zračenja u vidljivom dijelu spektra.
Dakle, što je temperatura zagrijavanog tijela veća, smanjuje se valna duljina, a povećava se frekvencija zračenja. Posledica je povećanje vidljivog zračenja. Na taj način smo dobili svjetlost na principu termičkog zračenja. Termičko zračenje je kontinuirano, što znači da nema skokovitih promjena valnih duljina, već su te promjene postepene, odnosno poprimaju oblik amplitude.
VOLFRAMOVA ŽARNA NIT!
U svjetlosnim izvorima koje koristimo u kućanstvu, a koji svjetlost proizvode na principu termičkog zračenja, kao objekat zagrijavanja nalazi se volframova žarna nit.
Riječ je o klasičnoj (inkandescentnoj) kućnoj žarulji, te o halogenoj žarulji. Volfram je kemijski element koji posjeduje odgovarajući specifični otpor. Koeficijent topline, te ostala kemijska i fizikalna svojstva, koja ga čine vrlo pogodnim za ovu namjenu.
Kada se priključi na direktan izvor napona kroz njega poteče električna struja. Posljedica je žarenje do vidljivog dijela spektra. Zračenje koje tada emitira slično je zračenju idealnog crnog tijela. To zračenje se uzima kao referentni izvor zračenja u vidljivom dijelu elektromagnetskog spektra.
U sljedećem nastavku doznati ćemo kako nastaje svjetlost izbojem svjetla u plinu.
Ukoliko namjeravate adaptirati vaš stan i trebate izradu troškovnika za bankovni kredit, kliknite na slijedeću poveznicu i javite nam se.
Tekst pripremio breškić.hr