KROVOVI NOVA RJEŠENJA!
Svaki objekt, bio on stambeni ili poslovni, ima krov. Krovovi su mjesta na objektu gdje dolazi do najvećih gubitaka toplinske energije, obzirom da topli zrak uvijek ide prema gore. Također, krov je mjesto gdje dolazi do najvećeg zagrijavanja tijekom ljetnih mjeseci i onda do produženog razdoblja zagrijavanja prostora.
Kako se u današnje vrijeme teži što većoj energetskoj učinkovitosti posvetit ćemo pažnju nekim novostima na području novih tehnoloških rješenja krovova.
Do uštede energije na krovnim plohama možemo doći promjenom (ili poboljšanjem) toplinskih karakteristika krova. Također, krov možemo pretvoriti i u „tvornicu energije“, bilo montažom solarnih kolektora ili fotonaponskih ploča na krovne plohe.
TOPLINSKA IZOLACIJA KROVA!
Izolacija krova se sastoji od hidroizolacijskog, te toplinskog sloja. U ovom članku ću pisati samo o toplinskoj izolaciji. Toplinska izolacija krova se obično izvodi od polistirena (kod ravnih krovova) ili od kamene vune (kod kosih krovova). Kako udisanje čestica kamene vune može dovesti do zdravstvenih poteškoća, sve češće se koriste prirodni materijali, koji imaju slična ili bolja toplinska svojstva. Neki od tih materijala su plutene ploče, slama ili ovčja vuna.
HLADNI KROVOVI!
Hladni krovovi su pokriveni materijalima koji upijaju manje energije od klasičnih krovnih pokrova, odnosno reflektiraju sunčevu toplinu natrag u atmosferu. Ovi krovovi mogu imati pokrov od reflektirajuće šindre ili reflektirajućih limenih ploča, odnosno zaštićeni visoko reflektirajućim premazima (npr. Dracomerx, Sika i drugi). Danas na tržištu postoji veliki broj proizvoda koji koriste tamnije pigmente s vrlo visokim stupnjem refleksije infracrvenog spektra sunčeve svjetlosti. Zahvaljujući tome, pokrovi za hladne krovove se mogu naći u širokom spektru boja.
Osim uštede energije za hlađenje objekta, koja iznosi od 7 – 15 %, prednost hladnog krova je i u tome što uslijed reflektiranja sunčeve energije, dolazi i do manjih oštećenja samog pokrova, te je trajnost istog značajno produljena.
ZELENI KROVOVI!
Vrijedi razmisliti i o postavljanju zelenog krova, obzirom da isti smanjuju potrebu za grijanjem i hlađenjem, a mogu i spriječiti akumuliranje topline na krovu. Ovakvi krovovi su idealni za zgrade sa ravnim krovom ili kod krovova sa vrlo malim nagibom. Osim kao izolacija krova, vrlo lijepo se uklapaju u okoliš, te razbijaju sivilo urbanih sredina. S obzirom na relativno visoku cijenu izvedbe, u odnosu na ostale vrste toplinske izolacije, vrijedi razmisliti i o isplativosti takvog krova.
KROV KAO TVORNICA ENERGIJE!
Krov kao takav zauzima dosta veliku površinu, te je idealan za montažu solarnih kolektora ili fotonaponskih ćelija, a posebno u krajevima s velikim brojem sunčanih sati. Pravilnim projektiranjem i postavljenjem takvog sustava može se ostvariti značajne uštede u potrošnji toplinske i električne energije. Ne treba zaboraviti da se sunčeva energija oslobađa i za vrijeme oblačnih i maglovitih dana.
Umjesto uobičajenog načina postavljanja fotonaponskih ćelija na gotovi krov, sve češća je pojava izrade pokrova s već ugrađenim fotonaponskim ćelijama (solarni crijep ili solarna šindra). Prednost pokrova sa integriranim ćelijama je manja težina u odnosu na montažu dodatnih panela na postojeći pokrov, te time i manja cijena krova (ako je u pitanju novi krov). Ova rješenja su još uvijek u početnom stadiju i uglavnom su u primjeni u razvijenim zemljama.
Naravno, kod donošenja odluke o ovoj vrsti krova treba voditi računa o klimatskim prilikama te orijentaciji objekta.
Potrebna Vam je sanacija krovišta, ne znate kome se obratiti, trebate novo krovište, obratite se profesionalcima
Tekst pripremio breškić.hr