Mnogi od nas su čuli za materijale za toplinsku izolaciju, posebno za stiropor ili kamenu vunu, koji su svima dostupni, po cijeni i po širokom izboru proizvođača.
Kod odabira vrste vanjskog zaštitnog sloja vrlo je bitno voditi obzira o fizici zgrade, kako odabirom pogrešnog sustava ne bismo napravili više štete nego koristi. Potrebno je voditi brigu o toplinskoj provodljivosti materijala, tako i o difuziji vodene pare i toplinskom kapacitetu materijala. Ne smiju se zaboraviti i uvjeti protupožarne zaštite, odnosno požarna otpornost materijala.
U nastavku se nalazi tablica navedenih svojstava za određene materijale sa okvirnim cijenama za koeficijent prolaska topline (U) od 0,40 W/m2K, što je standard za novije objekte.
Napomene:
-
- toplinska provodljivost – manja vrijednost znači bolji izolato
- difuzija pare – manja vrijednost znači veća propusnost
- kapacitet – veća vrijednost znači veću sposobnost akumulacije topline
ODABIR MATERIJALA JE JAKO VAŽAN!
Polistiren ili stiropor ima dobra izolacijska svojstva s koeficijentom toplinske vodljivosti k između 0,035 i 0,040 W/mK, niske je cijene i jednostavne ugradnje, tako da je danas jedan od najpopularnijih izolacijskih materijala. Nije ga dobro ugrađivati kao toplinsku izolaciju objekata sa većom količinom vlage u zidovima, s obzirom da je paronepropusan, te može doći do zadržavanja vlage u prostorijama i stvaranja gljivica i plijesni. Također ga nije dobro koristiti kod objekata viših od 8 etaža iz razloga protupožarne zaštite (iako su proizvodi novije generacije ne gorivi). Malo ću pojasniti razlike između pojedinih materijala te specifičnosti u odnosu na objekt koji se izolira.
KAMENA VUNA, DOBAR IZBOR!
Kamena (mineralna) vuna ima izuzetno nisku vrijednost prolaska topline, te osigurava visoku toplinsku zaštitu i racionalnu uporabu energije objekata u kojima se boravi. Proizvodi od kamene vune pripadaju najvećoj kategoriji negorivosti. Paropropusnošću se osigurava nesmetano disanje vanjskih zidova čime se omogućava nesmetan prolazak viška vodene pare i vlage iz unutarnjih zidova i prostora prema van. Skuplja je 10 – 20 % od polisterena.
U uporabi je i poliuretanska pjena, iako se ona više koristi kod sanacije krova. Ima još bolja toplinsko izolacijska svojstva, iznosi između 0,020 i 0,035 W/mK. Ima dobra svojstva na vlagu i temperaturne promjene. Međutim, znatno je skuplja od prva dva navedena materijala, te zbog toga nije u široj primjeni.
Kao završni sloj toplinski izolirane fasade koristi se neka od završnih fasadnih žbuka ili (rjeđe) fasadna boja.
O završnim slojevima više u slijedećem članku..ovdje.
Tekst pripremio breškić.hr