Zašto hidroizolacija na balkonima pušta? Pri opločavanju terasa i balkona uglavnom se primjenjuju pločice otporne na mraz, vodootporna ljepila i mase za fugiranje. Unatoč napretku graditeljstva i sve brojnijim sredstvima za hidroizolaciju na bazi praška, pločice svejedno otpadaju nakon nekog kraćeg vremena. Svjedoci smo da sanirani balkon već prve zime propada i otpadaju pločice.
U čemu je problem?
Najveći problem je u samim materijalima. Svaki materijal ima različit koeficijent termičkog rastezanja. Npr. Ako pločice zalijepite na betonsku ploču ili glazuru s vodonepropusnim fleksibilnim ljepilom, pri visokim ljetnim temperaturama dolazi do različitog naprezanja materijala. Zagrijani beton se rasteže te razvlači ljepilo ili estrih. Već iduću jesen kada je volumen materijala manji, beton se skuplja a ljepilo u dodiru s pločicama puca i mrvi se. Kada temperatura padne ispod nule, a voda se pretvori u led, te poveća volumen, razara strukturu između betona i pločica. Zarobljena voda u strukturi između pločica i betona ponovno pri višim temperaturama pretvara se u vodenu paru koja se pri širenju djeluje na podlogu te svojim tlakom odiže komade keramike i hidroizolacije.
Još je veći problem ako imamo višeslojnu podlogu na terasama. U slučaju više slojeva vrlo je važan pravilan raspored samih slojeva te njihova kvalitetna izvedba.Više slojna podloga obično se koristi iznad grijanih prostora. U ovom članku nećemo obrađivati višeslojne podloge, to ostavljamo za buduće.
Kako spriječiti razaranje podloge i pločica?
Spriječiti možemo samo razdvajanjem tih dviju površina tako da nemaju bitnog utjecaja jedan sloj na drugi. Za tu svrhu sam pronašao zanimljiv proizvod kojeg nažalost nisam uspio pronaći kod nas, samo na stranim web stranicama. Proizvod se zove SCHLUTER DITRA, to je polietilenska membrana mrežaste strukture koja s donje strane ima filc. Taj filc služi za bolje prijanjanje za donji sloj ljepila.
Kako funkcionira?
Ova membrana objedinjuje nekoliko bitnih svojstava:
- fizički odvaja slojeve, a opet drži sve na okupu
- omogućuje rastezanje materijala neovisno
- ravnomjerno raspoređuje opterećenje
- djeluje vodonepropusno
- sustav zračnih kanalića preuzima ulogu parorasteretnog sloja.
Kako se postavlja?
Postavljanje je u biti vrlo jednostavno, no opet je važno obratiti pažnju na detalje. Membrana se izreže na mjeru, te nakon toga se lopaticom nanese ljepilo, membrana se postavi na ljepilo te utisne, na tako pripremljenu podlogu ponovno se stavlja ljepilo i pločice.
- Betonska ploča
- DITRA ili DITRA XL
- profil za lakše odcjeđivanje vode BARA-RTK
- traka za ljepljenje KERDI BAND
- ljepilo za ljepljenje KERDI FIX
- Rubni profil DILEX EKE
- Rubni profil RONDEC
- Žljeb BARIN
- Rubni profil RONDEC
- Keramičke pločice
Zaključak
Samo ovakav napredan sustav garantira trajnost vaše terase.
Više o ovim proizvodima saznajte ovdje!
Tekst pripremio breškić.hr