Suvremenim ili modernim stilom naziva se ono što je aktualno sada, moderno, komadi namještaja koji su sada popularni te dodaci, boje i materijali koji se trenutno koriste u uređenju interijera.
Suvremeni stil može sadržavati elemente drugih stilova, a trenutno se najviše kombinira sa skandinavskim stilom koji je vrlo popularan. Bitno je zadržati jednostavnost, čiste linije i neutralnu paletu boja.
Definicija modernog stila
Neki dizajneri bi me ispravili da suvremeni i moderni stil nisu isto. U svijetu dizajna ovo što sam opisala je suvremeni stil, no modernim se u struci ipak naziva nešto drugo.
To je stil uređenja koji se koristio u razdoblju između 20-tih i 50-ih godina 20. stoljeća, danas poznatiji pod nazivom “vintage”, dok je “retro” stilom naziva se razdoblje između 50-tih i 80-ih.
Moderni stil je u tom razdoblju bio nešto novo, za to vrijeme moderno, te se tako i nazivao, dok ih danas nazivamo drugačije, a naziv moderno koristimo za suvremeni stil.
Karakteristike
Ipak, suvremeni stil označava jednostavnost, funkcionalnost i minimalizam u dizajnu interijera, što ga čini srodnim sa skandinavskim stilom. Veliki prozori, puno svjetla, čiste linije, jednostavnost i funkcionalnost minimalizma u otvorenom prostoru dobar je opis ovog načina uređenja.
Materijali, boje i tekstil
Materijali koji se koriste su drvo, beton, kamen, plastika i keramika. Tkanine su neutralnih boja s geometrijskim uzorcima ili detaljima intenzivnijih boja.
Namještaj
Namještaj je jednostavnih, čistih linija, neutralnih boja s vrlo malo ukrasa pa tako čine odličnu podlogu za detalje u intenzivnim bojama čija kombinacija stvara dojam ugode i opuštenosti.
Primjena u interijeru
Kos suvremenog stila ne možete pogriješiti. Kombinirajte namještaj jednostavnih linija, neutralnih boja s dodacima drugih boja i diskretnih uzoraka. Kupite komade koji Vam se sviđaju i koji se slažu s ostatkom interijera.
Na zidove stavite par većih slika umjesto više manjih, tako ćete postići eleganciju prostora. Obiteljske fotografije manjih formata stavite na police, dok na zid možete postaviti uvećane fotografije u crno-bijeloj tehnici da bi odgovarale minimalizmu suvremenog stila.
—–
Tekst pripremio breskic.hr.